Region Židlochovicko

Region Židlochovicko

Vyhledávání

Židlochovicko

Národopisné slavnosti Těšany 2020

národopisné slavnosti
Místo konání:Těšany
Datum konání:4.9.2020 až 6.9.2020
Tematická kategorie:Folklórní a společenské akce - průvod
Pořadatel:obec Těšany

Podrobný popis:

4. 9. v 19:00 až 6. 9. v 10:00

21. ročník národopisných slavností

Těšany - dědina na pomezí dvou regionů Hanáckého Slovácka a Brněnska - Babské hody, přehlídka národopisných souborů, soutěž dobrovolných hasičských sborů, výstava, soutěž kovářů, ukázky lidových řemesel, soutěž Těšanský koláč, atd.

 Poděkování za úrodu – kostel (farnost Těšany) 8. 9. v 9.00 hodin

Těšany - kovárna, náves, společenské centrum, tělocvična ZŠ, kostel, Obec, spolky, farnost Těšany

Národopisné slavností v Těšanech mají již více než dvacetiletou tradici a svým významem mohou být považovány za nadregionální (účast návštěvníků i vystupujících z jiných krajů). 22. Ročník národopisných slavností bude v tomto roce probíhat v termínu 5. září a jednotlivá stanoviště budou rozmístěna ve více lokalitách po celé obci Těšany. Z vybraných lokalit jmenujme např. prostor barokní kovárny, kulturní areál před tělocvičnou ZŠ Těšany, park u školy, fotbalové hřiště...

V roce 2020 se akce zúčastní hostující folklorní soubory s cimbálovou muzikou a také místní folklorní soubor Lušňáček, kde působí především těšanské děti a mládež. Během akce zazpívají i místní zpěváci (mužáci). Z tradičních řemeslníků budou k vidění kovář, kolář, podkovář, řezbář, hrnčíř, tkadlena atd. Většinu řemesel si budou moci návštěvníci slavností vyzkoušet a především děti tuto možnost vždy uvítají. V rámci slavností budou vystaveny historické a umělecké předměty, ukázky jízdy na historických kolech atd. Pro návštěvníky budou připraveny tématické soutěže, lanové dráhy, jízda v kočárech taženými koňmi, k vidění bude i soutěž mladých hasičů (O pohár starosty obce) a další kulturní program zajišťující vyžití celé rodiny. Je již tradicí, že slavnosti jsou zahájeny pátečním divadelním představením.

Čtvrtým rokem vyhlašujeme v rámci národopisných slavností soutěž „Těšanský koláč“, do které se mohou zapojit jak místní, tak lidé z celého regionu. Soutěž se setkává s velkým zájmem a k hodnocení bývá upečeno přibližně 20 vzorků koláčů, buchet, závinů… Každý soutěžící musí dodat minimálně 50 kousků od svého výrobku. Úroveň výrobků hodnotí veřejnost i odborná porota. Hodnotné ceny dostávají medailisté z jednotlivých kategorií, ale drobný dárek obdrží všichni soutěžící.


Více na  http://www.narodopisneslavnosti.cz/

 
load