Odrůdy pěstované v regionu vycházejí z nedávné historie, kdy se dávala přednost kvantitě před kvalitou, a proto nejrozšířenější odrůdou je Veltlínské zelené, následované Svatovavřineckým a odrůdou Müller-Thurgau. Dnes, kdy zákon a potřeba udržet si konkurenceschopnost v rámci Evropské unie dává přednost především kvalitě, mají šanci na zastoupení v odrůdové skladbě i odrůdy méně výnosné se schopností dosahovat vysoké kvality vína.
Vzhledem ke klimatickým podmínkám se v oblasti pěstují především odrůdy na výrobu bílých vín, které v našich okrajových podmínkách pro rentabilní pěstování vinné révy dosahují většinou vyšší kvality než odrůdy pro výrobu vín červených a navíc poskytují širší škálu odrůd.
V minulých letech byl připraven návrh na kategorizaci viničních tratí, které byly hodnoceny podle orientace ke světovým stranám a svažitosti terénu, což jsou ukazatele určující teplotní podmínky lokality v rámci vinařské obce, což je jedno z vodítek pro výběr vhodné odrůdy.
Vysokou sumu aktivních teplot vyžadují odrůdy jako Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, André nebo Frankovka, o něco méně náročné jsou všechny burgundské odrůdy jako Chardonnay, Rulandské bílé,Rulandské šedé a Rulandské modré, Neuburské a pod. zatímco druhořadé polohy z hlediska sumy aktivních teplot budou vyhovovat Muškátům, Mulleru-Thurgau, Veltlínskému červenému ranému.
Půdní podmínky hrají další významnou roli, protože například na štěrkovitém a písčitém podloží dávají lepší výsledky modré odrůdy, zatímco odrůdy na výrobu bílých vín dávají prázdnější vína.
Pro úspěšné pěstování révy vinné je důležitý obsah některých prvků v půdě. Např. vysoký obsah vápníku prospívá burgundským odrůdám, zatímco Ryzlink rýnský, Neburské, Tramín červený a Muškát Ottonel jej nesnášejí i když tato specifika se dají částečně eliminovat výběrem vhodné podnože.
Na správním území Židlochovic bylo k roku 1999 registrováno 335 ha vinic.
Zákon 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství, stanovuje pro Českou republiku dvě pěstitelské oblasti pro produkci jakostních vín: vinařská oblast Čechy a vinařská oblast Morava. Obě vinařské oblasti se dělí na vinařské podoblasti. Každou vinařskou podoblast tvoří vinařské obce, na jejichž území jsou stanoveny viniční tratě.
Do správního území Židlochovic zasahují dvě vinařské podoblasti. Na západě je to podoblast Znojemská, většina území patří do podoblasti Velkopavlovické.
Severovýchodní částí regionu Židlochovicko prochází Brněnská vinařská stezka, zatím co jihovýchod regionu je lemován vinařskou stezkou Velkopavlovickou.