Region Židlochovicko

Region Židlochovicko

Vyhledávání

Židlochovicko

Lidové kroje

Národopis Židlochovicka je pozoruhodný tím, že se zde střetávají tři oblasti - většina území patí do brněnska, hanácké slovácko je na východě území a podhorácko na západě.


Židlochovice

Město Židlochovice patří do brněnské oblasti, jež je typická vlivem městského stylu a kroje nejsou tak pestré, jako například na Kyjovsku.

KrojeŽenský kroj sestává z rukávců nabraných a stažených nad loktem s vyšívaným taclem.

Dále z vestičky - kordulky z černého sukna s výšivkou a hlubokým výstřihem, ozdobeným červenou stuhou a olemovanou stříbrnu lemovkou, tří spodniček, skládané, v tmavých barvách glacované sukně z černého nebo tmavě modrého plátna a modré zástěry.

Dálší součástí je kožíšek v bledě modré barvě ze sukna a vyšívaný kabátek. Na nohách jsou černé zdobené střevíce z teletiny.KrojeMužský kroj tvoří košile s dlouhým rukávem, nabraným do manžety, u krku stojáček zdobený modrou stuhou. Vesta je z červeného sukna, zdobená stříbrnými knoflíky.

Kalhoty jsou žluté, dlouhé pod kolena, zdobené červeným a zeleným vyšíváním, v pase opasek. Na nohách bílé vlněné punčochy, holínky nebo nízké střevíce.

V zimě se na vestu oblékal kabátek ze světle modrého sukna. Na hlavě se nosil černý široký klobouk.Uniforma obecního policajta: kabát z tmavomodrého sukna s červeným vyložením, šedé kalhoty a na na nich červené lampasy, hrubá /cvilinková/ blůza s červeným vyložením a šavle s černým koženým opaskem. Na nohou vysoké holínky.

(Zpracovala J. Peterková, čerpáno z prací dr. Ludvíkové)

22.11.2009 23:16:50 - aktualizováno 12.10.2017 10:52:15 | přečteno 2323x | ernest

Tradice

 
load