Region Židlochovicko

Region Židlochovicko

Vyhledávání

Židlochovicko

Těšany

tesany erbOÚ Těšany

Těšany 141
66454 Těšany

Tel. +420 544 248 234

starosta obce Bc. Miroslav Zborovský: starosta@outesany.cz

místostarosta Pavel Dosoudil: mistostarosta@outesany.cz

e-mail: podatelna@outesany.cz 
www: http://www.outesany.cz

O OBCI

Obec Těšany se nachází 25 km jihovýchodně od Brna v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Leží na pomezí dvou regionů - Brněnska a Hanáckého Slovácka. V obci žije k 1.1.2015 celkem 1201 obyvatel.

Naše obec je známá jako dějiště dramatu bratří Mrštíků, Maryši. Podle příběhu, který se odehrál právě v Těšanech – byť s méně dramatickým koncem – napsali Alois a Vilém Mrštíci vesnické drama Maryša. Hra měla premiéru v roce 1894 v pražském Národním divadle. Hrob Marie Turkové, „Maryši“, leží na starém těšanském hřbitově. 

Zajímavostí je místní barokní kovárna, zámek a Těšanská přehrada, nad kterou se tyčí kaple Panny Marie, postavená jako poděkování za šťastný návrat těšanských občanů z koncentračních táborů. Zdejším rodákem je mimo jiné také čtyřnásobný vítěz Velké Pardubické Václav Chaloupka, jehož úspěchy jsou spojené především se slavným koněm Korokem.

První písemná zmínka o obci je v Zdíkově listině vydané v třicátých letech 12. století.

První písemná informace/zmínka o obci je z roku 1131, ovšem archeologické nálezy z okolí dokazují osídlení již před tímto letopočtem. Od roku 1666 patřila obec brněnským dominikánům, kteří zde vybudovali koncem 17. století raně barokní jednoposchoďový zámek obdélníkového půdorysu, jako svoje letní sídlo. Patřil jim až do zrušení kláštera v roce 1784.

HISTORIE

Těšany, stejně jako okolí vsi, vznikly nepochybně již v době velkomoravské. I když celé území bylo osídleno již mnohem dříve, o čemž svědčí archeologické nálezy v Těšanech i blízkém okolí. První písemná zmínka o obci se nachází ve Zdíkově listině z roku 1131. Od roku 1666 patřila obec brněnským dominikánům. Ti vybudovali koncem 17. století jako svoje letní sídlo raně barokní jednoposchoďový zámek obdélného půdorysu. Patřil jim až do zrušení kláštera v roce 1784.

Západní úbočí Ždánického lesa bylo obydleno již v pravěku. Dokazují to nálezy pazourkových nástrojů v Kloboukách i jinde v okolí a výskyt pravěké keramiky na těšanském katastru a na pozemcích sousedních obcí. V prvních staletích našeho letopočtu sem zasahoval vliv Říše římské, jež měla jedno ze svých vysunu­tých center na výšině u Mušova. V Těšanech se z této doby našly úlomky ušlechtilé římské keramiky, zvané terra sigilata, na šitbořickém katastru za Strážkami nalezli archeologové pohřebiště z pozdně římského období.

KULTURNÍ PAMÁTKY

Kovárna v Těšanech

Je ojediněle zachovalým objektem řemeslnické dílny ve spojení s hospodářským a obytným stavením.

Těšanský kostel a kaple

Uprostřed obce Těšany stojí ŘÍMSKOKATOLICKÝ KOSTEL SVATÉHO BARNABÁŠE. Kostel má nyní tři zvony zasvěcené sv.Barnabáši, Svaté rodině a sv.Janu Křtiteli. V roce 1966 se provedla oprava kostela a o rok později se nainstalovaly věžní hodiny. V letech 1991-93 proběhla další větší oprava a roku 1999 se zrekonstruovala střecha a věž. Na kopci nad vinohrady a Těšanskou přehradou se pak tyčí ŘÍMSKOKATOLICKÁ KAPLE PANNY MARIEV době druhé světové války se v Těšanech rozmohlo udavačství, kvůli kterému bylo odvedeno několik občanů Těšan do koncentračních táborů. Po válce se z nich všichni vrátili živí. Přisoudili to tomu, že se modlili k panně Marii a zavázali se, i proto, aby se zviditelnili, že postaví kapličku. Všichni z okolí nadšeně souhlasili a pořádaly se sbírky a každý kdo mohl při stavbě pomohl. I když byla provázena obohacováním se některých občanů, o kterém se nemluvilo a na které se viníkům nikdy nepřišlo. Kaple nakonec byla dostavěna a konají se na ni pravidelné poutě v měsíci květnu.

Zámeček

Bývalá rezidence, později zámek je raně barokní jednoposchoďová budova obdélníkového půdorysu, která má v ose hlavního průčelí mělký rizalit, k němuž je přistavěn portikus s balkonem v patře.Původní panský dvůr se vzpomíná už ve středověku a samotná obec Těšany je poprvé zmiňována v roce 1131. V roce 1377 patřila část obce dominikánskému klášteru v Brně. Později, ve druhé polovině 17. stol. dominikáni koupili i druhou část obce. Krátce na to si v Těšanech vybudovali rezidenci a protože v Těšanech v té době nebyl kostel zřídili v rezidenci kapli.Od roku 1784 vlastnil budovu náboženský fond a v roce 1807 ji prodal. Rezidence tak přešla do soukromých rukou a byla využívána jako zámek.V roce 1999 zámeček prošel rekonstrukcí a nyní je v soukromém vlastnictví. Objekt je sice nepřístupný, ale jeho větší část sousedí s volně přístupným chodníkem.

Pomník obětem 1.světové války

Sochy v Těšanech

V naší obci se nacházejí 3 sochy: socha sv. Gottharda, socha sv. Dominika a Krucifix. Objekty pochází z období baroka (přibližně polovina 18. století) a v současné době stojí poblíž sebe, před těšanskou kovárnou a zámkem (socha sv. Dominika sem však byla v minulosti přemístěna). Všechny sochy byly v roce 2014 restaurovány.

RESTAURACE, UBYTOVÁNÍ

Restaurace Korok

Nekuřácká restaurace s velkým konferenčním sálem Václav, který je vhodný pro odborné semináře, firemní školení, konference, prezentace produktů, společenská setkání – cocktaily, rauty, večírky, plesy, koncerty a rodinné oslavy - narozeniny a svatby s kapacitou až pro 200 osob.

Restaurace Maryša

Restaurace nabízí příjemné prostředí, denní menu, minutkovou kuchyni a zvěřinové speciality po celý rok. Přes sezónu je otevřena i letní zahrádka a celoročně je k dispozici střežené parkoviště.Nově otevřena nekuřácká restaurace - zcela nově zrekonstruované prostory v moderním designu s kapacitou cca 20 osob, v 1. patře budovy.

Restaurace U Frantíka + Penzion

Restaurace s možností ubytování, vyhlášenou domácí kuchyní, širokou nabídkou jídel, alkoholických a nealkoholických nápojů, koktejlů a pizzy. Restaurace je rozdělená na nekuřáckou část pro cca 60 lidí a kuřacký salonek cca pro 25 lidí, v případě potřeby salonek pro 25 lidí pro nekuřáky. Zahrádka pro cca 60 lidí, s dětským koutkem, fotbálkem a velkou trampolínou.

Hostinec U kovárny

Hostinec patří mezi nejstarší v obci. Nabídka alkoholických i nealkoholických nápojů, v letních obdobích možnost sezení na zahrádce.

TURISTICKÉ CÍLE

  • obcí vede Brněnská vinařská stezka

OBEC POŘÁDÁ AKCI CHARITY DAY 
video z letošního ročníku naleznete zde:


Těšany

Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
Těšany

Těšany

 
 
17.5.2017 - aktualizováno 10.7.2019 14:41:45 | přečteno 2370x | ernest
 
load